Sopocki ośrodek doskonalenia nauczycieli

Nauczanie On-line

Kobieta przy biurku

Szanowni Nauczyciele,

Na tej stronie znajdą Państwo wszystkie materiały dotyczące szeroko rozumianego pojęcia nauczania on-line przygotowane przez nauczycieli-doradców metodycznych i konsultantów zatrudnionych w Sopockim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

Jako zespół SODN zachęcamy do korzystania ze stron internetowych rekomendowanych przez MEN www.cke.gov.pl (i stron Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych), gdzie zamieszczane są materiały przydatne szczególnie dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty, www.gov.pl/zdalnelekcje, a także informacji dostępnych na stronie ministerstwa edukacji www.men.gov.pl.

Warto skorzystać z opublikowanego zestawienia najważniejszych informacji , a także linków do stron internetowych, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i dyrektorów szkół do przygotowania materiałów do samodzielnej pracy uczniów w domu. https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu.

Polecamy też poradnik i linki do stron internetowych, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i dyrektorów szkół do przygotowania materiałów do samodzielnej pracy uczniów w domu. https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu i https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/poradnik.

Poradnik dla szkół – Kształcenie na odległość wydany przez MEN jest dostępny na stronie internetowej https://dokumenty.men.gov.pl/Ksztalcenie_na_odleglosc_%E2%80%93_poradnik_dla_szkol.pdf, jak i materiały informacyjne zamieszczone w załącznikach i materiały dydaktyczne dla nauczycieli umieszczone w poszczególnych folderach.

Oto opis niektórych załączników i folderów:

 1. Konsultacje z doradcami on-line.
  Są tam adresy mailowe i hasła na Skype w celu uzgodnienia konsultacji telefonicznej, mailowej lub w pokoju „Teams-Office 365”.
 2. Poradnik dla szkół „Kształcenie na odległość”
 3. Porady doradców metodycznych.
  Są tu propozycje nauczycieli-doradców metodycznych z jakimi platformami edukacyjnymi, stronami internetowymi, e-bookami wydawnictw oświatowych i innych pomocy on-line które można zastosować budując scenariusze lekcji on-line.
  Doradcy metodyczni zapraszają też na swoje własne lekcje on-line w celu obserwacji i są też gotowi uczestniczyć w takich lekcjach na prośbę nauczyciela jako obserwator.
  W takim celu starczy umówić się z nimi on-line na takie konsultacje. Konsultacje mogą odbywać się w pokoju poprzez „Teams-Office 365”.4. Sprawdziany z matematyki dla uczniów przygotowujących się do matury.
 4. Co warto przeczytać- propozycje doradcy ds. wychowawczych dla nauczycieli w okresie pandemii.
  Artykuły do przeczytania, przemyślenia i zastosowania – wiedza istotna dla nauczycieli nauczających on-line. Jest to szczególnie stresujący okres, ponieważ wymaga od nauczycieli zupełnie innego metodycznego podejścia zarówno do budowy scenariuszy jak i do uczniów. Warto te artykuły przeczytać!
 5. Scenariusze, konspekty on-line i sprawdziany przygotowane przez doradców metodycznych i konsultanta SODN.
 6. Arkusze maturalne z matematyki – przykłady.
  Dobre do ćwiczeń przed maturą
 7. TIK na lekcjach on-line.

Załączniki

 • Konsultacje z doradcami w okresie nauczania on-line
Copyrights SODN 2020
Skip to content